Co jsou to příštitná tělíska?

Příštítná tělíska jsou malé kulovité útvary zhruba o velikosti hrášku, uložená v blízkosti štítné žlázy, přesněji na jejím zadním laloku. Vylučují hormon s názvem parathormon, který reguluje metabolismus vápníku, tedy zpětně zvyšuje jeho vstřebávání v ledvinách a snižuje koncentraci fosfátů v krvi. Rozeznáváme příštítná tělíska vnitřní a vnější.

Význam vápníku v našem organismu

Vápník hraje v těle člověka velmi důležitou roli. Téměř každý z nás jistě někdy slyšel o doporučování stravy s vysokým obsahem vápníku těhotným ženám, nebo starším lidem pro prevenci osteoporózy. Vápník se v těle vyskytuje ve velkém množství. Největší část je uložena v kostech (u dospělého člověka asi jeden kilogram) a pouze zlomek cirkuluje v krvi. Zde má ještě jeden úkol - aktivovat vitamin D, který je nutný k tomu, aby organismus mohl vstřebávat vápník z potravy.

K čemu jsou příštítná tělíska?

Příštítná tělíska jsou nezbytná pro správný růst a vývoj kostí, svůj význam však mají i v dospělosti, kdy určují, jak budou kosti pevné. Při potravě chudé na vápník a nízké hladině vápníku v krvi vytvářejí příštítná tělíska výše zmíněný parathormon (PTH), který urychluje odbourávání vápníku z kostí a zvyšuje jeho koncentraci v krvi. Vápník je také nezbytný pro převod nervového vzruchu i pro svalovou kontrakci.

V případě, že by příštítná tělíska byla při operaci štítné žlázy nedopatřením odstraněna, nízká hladina vápníku v krvi by způsobila typické příznaky. Patří mezi ně nepravidelné bušení srdce, svalové křeče, záškuby (tiky) rukou a nohou a někdy také dýchací obtíže.

Nádor nebo chronická nemoc příštítných tělísek může způsobit zvýšenou tvorbu PTH. Vysoká hladina PTH v krvi pak vede k bolestem kostí, řídnutí kostí - osteoporóze, ledvinovým kamenům, svalové slabosti a mdlobám.

Poruchy a onemocnění příštítných tělísek

Mohou nastat situace, kdy tělíska tvoří hormonu parathormonu nadbytek. To vede k nadměrnému zvýšení hladiny vápníku v krvi, kterému se říká hyperkalcémie a dále pak ke snížení hladiny fosfátů - hypofosfatémie.

Toto nežádoucí zvýšení funkce příštítných tělísek se nazývá hyperparathreóza, která se dělí na primární a sekundární. Její primární verze je nejčastějším endokrinním onemocněním, hned po cukrovce a poruchách štítné žlázy. Obvykle je její příčinou zvětšení žlázky, nezhoubný nádor nebo také karcinom.

Při sekundární hyperparatyreóze je obvykle příčinou jiné onemocnění snižující hladinu vápníku v krvi, kdy reakcí příštítných tělísek je právě zvýšené uvolňování parathormonu. K onemocněním, která mohou vyvolat tuto reakci, patří např. nedostatek vitaminu D nebo chronické selhání ledvin.

Zdroj: vitalion.cz, hormony.estranky.cz, wikipedia.cz, wikiskripta.eu

Foto: Pixabay.com

Co jsou to příštitná tělíska? patří do témat
 • John Smithe636 28.09.2017 19:07:43

  Someone essentially help to make significantly posts I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the research you made to create this actual submit amazing. Magnificent activity! fbfdgefgcccbaaba


Poruchy štítné žlázy patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Poruchy štítné žlázy

 • 28.02.2018 06:02 Poruchy štítné žlázy

  Bez vyřešení skutečných příčin poruch štítné žlázy nepřináší aplikace kortikoidů nebo…

 • simona 31.10.2017 13:10 Poruchy štítné žlázy

  dobry den ma porucha štítné žlázy vliv na sexuani zivot? posledni dobou nemám vůbec chu tna sex…

 • Jitka 16.06.2017 11:06 Poruchy štítné žlázy

  Za poslední rok jsem zhubla 14 kg. Jsem unavená, potím se obzvlášť v noci. Mám slabé nohy. Lékař…

 • Jana 22.04.2017 12:04 Poruchy štítné žlázy

  Dobrý den, před rokem mě lékaři přišli na sníženou činnost ŠŽ. Léky mě nedali a po dobu 3 měsíců…

 • uzdrav 12.03.2017 16:03 Poruchy štítné žlázy

  Dobrý deň, vaša hmotnosť môže byť i z dôvodu hyperfunkcie štítnej žľazy. Aj keď udávate hypofunk…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku