zdroj: pixabay.com
Poruchy štítné žlázy

Co jsou to příštitná tělíska?

Veronika Tůmová
29.09.2016

Příštítná tělíska jsou malé kulovité útvary zhruba o velikosti hrášku, uložená v blízkosti štítné žlázy, přesněji na jejím zadním laloku. Vylučují hormon s názvem parathormon, který reguluje metabolismus vápníku, tedy zpětně zvyšuje jeho vstřebávání v ledvinách a snižuje koncentraci fosfátů v krvi. Rozeznáváme příštítná tělíska vnitřní a vnější.

Význam vápníku v našem organismu

Vápník hraje v těle člověka velmi důležitou roli. Téměř každý z nás jistě někdy slyšel o doporučování stravy s vysokým obsahem vápníku těhotným ženám, nebo starším lidem pro prevenci osteoporózy. Vápník se v těle vyskytuje ve velkém množství. Největší část je uložena v kostech (u dospělého člověka asi jeden kilogram) a pouze zlomek cirkuluje v krvi. Zde má ještě jeden úkol - aktivovat vitamin D, který je nutný k tomu, aby organismus mohl vstřebávat vápník z potravy.

K čemu jsou příštítná tělíska?

Příštítná tělíska jsou nezbytná pro správný růst a vývoj kostí, svůj význam však mají i v dospělosti, kdy určují, jak budou kosti pevné. Při potravě chudé na vápník a nízké hladině vápníku v krvi vytvářejí příštítná tělíska výše zmíněný parathormon (PTH), který urychluje odbourávání vápníku z kostí a zvyšuje jeho koncentraci v krvi. Vápník je také nezbytný pro převod nervového vzruchu i pro svalovou kontrakci.

V případě, že by příštítná tělíska byla při operaci štítné žlázy nedopatřením odstraněna, nízká hladina vápníku v krvi by způsobila typické příznaky. Patří mezi ně nepravidelné bušení srdce, svalové křeče, záškuby (tiky) rukou a nohou a někdy také dýchací obtíže.

Nádor nebo chronická nemoc příštítných tělísek může způsobit zvýšenou tvorbu PTH. Vysoká hladina PTH v krvi pak vede k bolestem kostí, řídnutí kostí - osteoporóze, ledvinovým kamenům, svalové slabosti a mdlobám.

Poruchy a onemocnění příštítných tělísek

Mohou nastat situace, kdy tělíska tvoří hormonu parathormonu nadbytek. To vede k nadměrnému zvýšení hladiny vápníku v krvi, kterému se říká hyperkalcémie a dále pak ke snížení hladiny fosfátů - hypofosfatémie.

Toto nežádoucí zvýšení funkce příštítných tělísek se nazývá hyperparathreóza, která se dělí na primární a sekundární. Její primární verze je nejčastějším endokrinním onemocněním, hned po cukrovce a poruchách štítné žlázy. Obvykle je její příčinou zvětšení žlázky, nezhoubný nádor nebo také karcinom.

Při sekundární hyperparatyreóze je obvykle příčinou jiné onemocnění snižující hladinu vápníku v krvi, kdy reakcí příštítných tělísek je právě zvýšené uvolňování parathormonu. K onemocněním, která mohou vyvolat tuto reakci, patří např. nedostatek vitaminu D nebo chronické selhání ledvin.

Zdroj: vitalion.cz, hormony.estranky.cz, wikipedia.cz, wikiskripta.eu

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Chcete zhubnout? Jezte podle barev!
Gilbertův syndrom

Další články

Vyzrají lékaři nad epilepsií?
Epilepsie

Vyzrají lékaři nad epilepsií?

12.09.2016

Epilepsie je neurologické onemocnění, které je charakterizované opakovaným výskytem epileptických záchvatů. K diagnostikování onemocnění obvykle dochází při výskytu dvou a více těc ...