Poruchy funkce štítné žlázy

Onemocnění štítné žlázy patří mezi nejčastější endokrinní choroby a podle některých údajů postihují až 30 % evropské populace.

Může se projevit zvětšením štítné žlázy - strumou, změnami funkce štítné žlázy, a to jak ve smyslu zvýšené funkce (hypertyreóza), tak ve smyslu snížené funkce (hypotyreóza), záněty štítné žlázy a nádory.

Hypertyreóza

Hypertyreóza je onemocnění charakterizované zvýšenou funkcí štítné žlázy, která produkuje větší množství tyreoidálních hormonů a současně zvýšená reakce periferních tkání na tyto hormony. Nejčastější formou hypertyreózy je Gravesova-Basedowova choroba. Postihuje 4-5x častěji ženy než muže, vyskytuje se především v mladším věku.
Klinické projevy onemocnění jsou jednoznačným důsledkem nadbytku hormonů.

Struma - tedy zvětšení štítné žlázy je obvyklým příznakem, chybí asi v 10% případů. Zvýšený metabolismus je důsledkem zvýšeného množství hormonů a způsobuje příznaky z řady orgánů.
Zvýšený metabolismus kůže - ta je opocená a teplá, řídnou vlasy, nehty se štěpí, mohou být rýhované. Častá je zvýšená únavnost, mohou být přítomny změny na svalstvu - úbytek jeho hmoty.  Mezi další projevy zvýšeného metabolismu patří také úbytek hmotnosti, někdy doprovázený zvýšenou chutí k jídlu, průjmy.
Dále mohou být přítomny nervové a psychické příznaky jako je jemný třes prstů, nespavost, nervozita, podrážděnost, neklid a úzkostné stavy.

Oběhové příznaky - projevují se zvýšenou srdeční frekvencí, u starších osob může způsobit selhání srdce.
Protruze - tedy vytlačení očních bulbů.

Diagnóza se stanoví z laboratorního vyšetření hladin hormonů a protilátek proti štítné žláze v krvi, ultrazvukové vyšetření štítné žlázy a další specializovaná vyšetření.

Léčba spočívá v podávání léků tlumících sekreci štítné žlázy, event. lze počítat s operačním řešením.

Hypotyreóza

Hypotyreóza je onemocnění charakterizované sníženou funkcí štítné žlázy. Příčinou nedostatečné funkce štítné žlázy může být zánět štítné žlázy, stavy po operaci štítné žlázy, po léčbě radiojódem, při dlouhodobém nedostatku jódu nebo po ozáření krku z nejrůznějších příčin.

Projevy nedostatečné funkce štítné žlázy jsou snadno rozpoznatelné. Ze subjektivních obtíží je nejčastěji uváděna únava, snížená výkonnost, spavost, zimomřivost. Z oblastí psychiky je zhoršená výbavnost, zapomínání a sklon k depresím. K nervovým příznakům patří bolesti svalů a zpomalení reflexů, bolesti kloubů. Kůže je suchá, olupující se, objevují se otoky dolních končetin, obličeje, otoky kolem očí. Prosáknutí hlasivek otokem může způsobit změnu hlasu. Objevuje se sklon k nadváze způsobený jednak otoky a také sníženým metabolismem, velmi často se objeví úporná zácpa.

Snížená funkce štítné žlázy může způsobit i postižení srdce, projevující se zpomalenou srdeční frekvencí, sníženou funkcí srdečního svalu. Hypotyreóza vede u mužů k impotenci a u žen ke sterilitě a poruchám menstruačního cyklu.

Diagnóza se stanoví na základě laboratorního vyšetření, dále se opět provádí ultrazvukové vyšetření štítné žlázy.

Základem léčby snížené funkce štítné žlázy je substituční léčba - tedy podávání hormonů štítné žlázy.

Poruchy funkce štítné žlázy patří do témat
 • tloustnutí a sniždnà f. št.ž.- autoimunní magda 29.12.2017 12:57:52

  Již 17 let se léčím s autoimunním postižením št. žlázy - snížená funkce, beru euthyrox 150 - a vše je pořád jen horší a horší!!!!!!!!!! Přibrala už jsem 50kg - což je pro mě úplně strašné - jsem tlustá a nejde vůbec zhubnout - jen neustále tloustu .......a jím méně!!!!!! P. MUDr. mi pořád jen tvrdí, že to s tím nesouvisí!!!!!!!!!!!!! Navíc nemohu v noci spát - takže jsem neustále unavená, bolí mě klouby, svaly, šlachy, vypadávají vlasy, mám suchou kůži, lámou se mi nehty, zhoršilo se mi astma........Je to hrozný stav!!!!! Od té doby co jsem se začala léčit tak se to strašně vše horší!!!!!!!! Štve mi že jsem to raději neřešila přírodní cestou!!!!!! Hůře bych na tom určitě nebyla!!!!!!!!!!!!!!

 • tlouška jirina 07.10.2016 21:23:19

  jsem nemocna ze stitnou zlazou 15let uživam 100mg Letrox 5x denne asobotu a nedel pulku to je 50mg a asi pul roku mam znizenou funkci takže mam vysoke hodnoty ths asi68 tak mi lekarka zvysila davku leku takže jsem ospala unavena tloustnu i kdyz drzim diabetickou dietu mam diabetes jsem na insulinu takže dodržuji vse jak mam lekarka mi zvedla davku na 5x denne 100mg a sobotu a nedeli 150mg a nic se nemeni už mesic čekam a nic se nedeje jen kynu a jsem ospala unavena mam hruby hlas mužete mi prosim poradi?Dekuji

 • chaluha bublinatá Jana Smrčková 17.08.2016 11:32:20

  Dobrý den, zjistili mě také sníženou funkci štítné žlázy. Bylo mě divné, proč nehubnu, když jsem vždy před létem bez problémů zhubla. Teď mám břicho jako těhotná, ale na váze to není moc znát. Už se dostávám do normálu díky chaluze bublinaté, kterou piji 2krát denně s přídavkem petržele, nebo jiných bylinek na odvodnění. Je nutno hodně pít vody a zároveň ji dostat z těla. Chaluha bublinatá podporuje činnost štítné žlázy a zároveň odvodňuje. Na tuto nemoc perfektní. Doporučuji. Nezaviněná tloušťka, nebo velké břicho je zničující.

 • Katka 22.02.2016 15:16:32

  Ahoj, jsem opravdu nešťastná z této poruchy, nevěděla jsem co mě je a bez změny stravováni jsem za 5 let přibrala 30kg, už jsem opravdu chtěla umřít...pak konečně jsem začala brát letrox a ejhle, šlo to samo, zhubla jsem za 6 měsíců 20kg, najednou jsem měla sílu cvičit, jedla jsem sakra zdravě a cítila se skvěle...Jenže letrox přestal působit, a já začala nabírat přibrala jsem 10kg asi za 2 měsíce, hrozné deprese, únava a přestala jsem cvičit...život mě přijde děsně krutej, můj přítel má rád štíhlé holky a strašně chce abych zhubla a já marně vysvětluju, že to nestojí jen na mě...doufám ve změnu léku či dávkování..jestli mě to nepomůže asi skončím v blázinci...jsem ze své tloušťky opravdu nešťastna...ale opravdu se nesetkávám s pochopením, jen slýchám, že každý si za svou váhu muže sám.

  • Re: Jana 01.07.2016 14:51:12

   Dobrý den , moje mamka měla také poruchu štítně žlázy, hodnotu měla vysokou okolo 13 a po dvou měsících co jsem ji dala pít goju se hodnota snížila na 0,006

  • Re: štitna žlaza marie 01.03.2016 19:30:21

   dobry den beru 200 eutirox asi už vic než rok a za ten rok jsem přibrala 14 kg a nejim tolik ale mam leky ktere beru později nebo beru pravidelně rano eutirox a asi za 20 minut si dělam kavu muže zpusobit nějaky problem že neni mezi podani leku nějake rozmezi ,bylo mě řečeno že muže a proto jsem přibrala co mě vadi mam 52 let

   • Re: Re: štitna žlaza Jarmila 15.06.2016 09:57:27

    ...pití kávy 20 min po požití prášku je špatně...včera mi moje lékařka řekla, že nejméně hodinu po prášku lze pít kávu a 30 min počkat s jídlem...mě se po 9 letech zhoršila funkce, asi budu muset brát více...ted jsem na 75 eutahyrox...zatím mám 2 měsíce na to, abych jedla nejdříve po 30 min a pila kávu až po 1 hod. ...poté se uvidí co dál... :-(

 • Maria 15.02.2016 13:11:30

  Dobrý den, minulý týden mi diagnostikovali hypotyreozu. Z toho množství příznaků trpím "pouze" velkým vypadáním vlasů a zimomřivostí. Zaujal mě komentář od paní Veroniky ohledně stravy, kterou konzultovala s panem doktorem Dolečkem. Budu velmi ráda, pokud bych se dozvěděla víc. Luštěniny že nejsou pro tuto nemoc dobré...vůbec jsem netušila. Vyptávala jsem se lékařky, zda jsem si mohla způsobit snížení funkce štítné žlázy sama např. špatnou stravou, životním stylem...sdělila mi, že ne. Chtěla bych i nadále žít ač s doživotním braním léků normálně, bez trápení se z nemoci. To přeji i vám všem :-)

 • Veronika 10.11.2015 17:10:45

  Byla mi zjištěna snížená funkce štítné žlázy což mě překvapilo jelikož jsou zde problémy s přibývání na váze já vždy vážila okolo 46 kg na 158 a ted mám 43 a naopak vůbec nepřibiram tak mi to připadá zvláštní a jak to čtu mám obavy že bych nabrala nějakých 40 kg si nedovedu představit. Unavená a jiné příznaky mívám. Byl mi předepsán euthyrox 50.

 • Už dlouho Martina 19.06.2015 10:18:44

  Musím se přidat se zkušeností se sníženou funkcí štítné žlázy - roky jsem byla v ideální postavě (tanečnice), pak šla váha velmi rychle nahoru bez změny životního stylu (5x týdně tréninky, také víkendy v pohybu, jídelníček normální)... přibrala jsem 40 kg, pořád sledovaná na štítnou žlázu. K tomu výkyvy energie, hodně a pak zas najednou únava, že bych nevstala z postele, nálady taky na nic. Až najednou doktor, jé oni nám ty hodnoty dost klesly, dáme Letrox a tak už ho beru několik let. Váha se už bohužel nikdy zpět nevrátila i přes můj stále velmi aktivní život... tak nevím, na co to je. Když tu čtu vaše příspěvky, fakt by mě zajímal názor nějakýho pořádnýho doktora :-( Tak nějak jsem to přijala, i když je to pořád marný boj a to mě unavuje, okolí samozřejmě netuší o co jde a tak jsem prostě pro všechny silná!
  Kdyby s tím šlo něco udělat, budu ráda.

  • Re: Už dlouho Veronika 11.07.2015 22:55:18

   Dobrý den , měla jsem stejné problémy, hodně jsem sportovala zdravě jedla ,ale přibírala jsem - začala zapomínat, vypadávat vlasy a váha byla skoro o 40 víc. Lékař i když věděl že mám problémy se štítnou žlázou a léčil letroxem tyto problémy bral jako součást nemoci. Naštěstí jsem se dostala k panu Rajkovi Dolečkovi- mnoho starších lidí ho zná jako odborníka na hubnutí ale on se především zabývá Endokrinologii a má v ní velké zkušenosti. Váha mi šla dolu. Problémy s pamětí se omezily a dokonce mi začaly růst nové vlasy a to je mi čtyřicet. Na kontroly chodím pravidelně už 2 roky a je to lepší a lepší. Je to běh na delší trať ale stojí to za to. Také hodně ovlivní strava - i když zdravá ale je nutné se vyhýbat - soji, košťálové zelenině, luštěninám a zelí- to jsem si dělala jako salát a myslela že to pomůže ale není to to správně. Věřím že Vám tyto informace pomohou. Jeho první vyšetření trvalo půl hodiny a i když jsem si sama zjišťovala na začátku- kdy jsem zjistila že mám tyto problémy hypoteryozu a co s tím souvisí tak po jeho konzultaci a všestraných otázkách - od očí , kontroly kůže, krve, a mnoho dalších mi došlo že tyto a jiné problémy jsou z toho. První věc kterou udělal bylo že mi zvedl dávku letroxu a teď časem ji můžu i omezovat- a to díky pravidelným kontrolám. Ale je to věc opravdu individuální a lituji jen času - kdy jsem se ztrácela čas s lékařem který nebyl na toto zaměřený. Tak hodně štěstí

 • priberu? dasa 16.04.2014 22:15:06

  Dnes my nasadili hormony na sníženou štítnou zlazu mám 47 let a mám strach ze priberu

 • JITKA 26.01.2014 06:11:57

  Mam snízenou funkci štítné žlazy a strumu.beru Lerox 150 a pořád mám špatné výsledky.Přibírám na váze,nespím,jsem nervozní,mám křeče v nohách a otoky.lámou se nehty a vypadávají vlasy.není to tím Letroxem horší?

  • Re: hana h 15.02.2014 19:21:49

   Ahoj Jitko taky jsem brala Letrox a byl ůplně k ničemu problémy jsem měla stále tak jsem zažádala o změnu léků.Mám ted Eutirox a je to o hodně lepší.Neříkám že je to ideální ale lepší.Chodím dokonce i cvičit a hubnu.Zkuste si zažádat o změnu.

 • tloustnuti marie urbanova 23.10.2010 20:44:09

  zacala jsem brat tablety letrox 50 a přibrala jsem na vaze.jim normálně nepře

  jidam se.chodim 2x tydně cviči.mam nafoukle bricho jako tehotna.

  • Re: tloustnuti blanka 18.07.2013 20:06:26

   Dobrý den,
   měla jsem naprosto stejný problém. Myslela jsem si, že mi letrox pomůže, ale efekt byl opačný (cítila jsem se jak kynuté těsto). Zkusila jsem užívat olej fortuna vitae s jódem. Po 5 měsících mám výsledky naprosto v pořádku a cítím se výborně.

  • Re: tloustnuti vladka 07.07.2013 14:54:37

   ja trpim uz asi 5 roku,pomale pribiram,dnes uz beru letrox 125,jsem unavena,otikaji mi nohy,spava,je to strasne v puli srpna jdu na krev,tak jsem zvedava jak dopadnu,jsem z toho moc spatna.

 • štítná žláza Libuš 10.01.2013 21:16:23

  Dobrý večer,léčím se s IgA Nefropatií,beru spoustu léků a také Prednison.Poslední dobou mám stále větší problémy,začínají mi padat vlasy,potím se,natýkají mi nohy a ruce,jsem nervozní, přibírám na váze.Byla jsem u své OL,nechala mi odebrat krev prý na cukr a hormony,ale výsledky byly v pořádku.Prosím o radu jak dál,děkuji

 • Dagmar 16.10.2012 11:40:48

  No podle doktora mám sníženou funkci štítné žlázy. Beru Euthyrox, přibrala jsem 30kg, které nejdou shodit. přitom mám příznaky jako při zvýšené funkci, kromě toho hubnutí. Tak nevím. Namíchla jsem se a přestala léky užívat, váha mi zůstala stejná, takže začnu držet dietu abych zhubla a koupím si koncentrát jodu a kašlu na doktory. O své štítné žláze vím od svých 25ti let, nic jsem s tím nedělala až někdy ve čtyřiceti jsem začala užívat léky pravidelně. Kdybych se na doktory vykašlala hned, byla bych na tom stejně, akorát bych nepřibrala.

 • Váha Jirka 06.03.2012 19:20:47

  Mám menší problém jsem asi 4 roky po operaci štítné žlázy vážím 66 Kg a je mi 22 let potřeboval bych aspon 10 kg přibrat jak to mám udělat.
  Předem děkuji za odpověd :)

 • snížená funkce štítné žlázy Denisa 26.09.2011 20:08:42

  Chtěla bych vědět jaký vliv na mě budou mít prášky na hubnuti Adipex retard ,vím že je nesmím ale kdyby ano co se muže stát ,už nevým jak zhubnout nic nezabýrá.

 • Lugol 31.12.2010 14:06:53

  Brát Lugol+selen až do srovnání deficitu

 • Tloustnutí a únava abakuk 18.12.2010 15:09:14

  Nikdy jsem se nepřejídala a naše rodina jedla vždy zdravě. Když jsem po přechodu začala neskutečně přibírat a byla tak unavená že bych mohla usnou i při chůzi. Začaly mi padat vlasy že jsem si myslela že budu plešatá, šla jsem za lékařem aby mi udělal vyšetření na štítnou žlázu. Moje hodnoty byly vysoké, ale po pravidelném užívání Letroxu, který stále užívám,se mi to jakž takž srovnalo. Ale neschodila jsem ani gram, naopak se musím stále hlídat, přesto jsem stále unavená, vlasy padají stále, snad jen né v takovém množství. Mám ještě jednu nemoc jmenuje se Lichen sklerosus atropikus. Chtěla jsem se zeptat jestli to nemá souvislost se štítnou žlázou, protože mi bylo řečeno že je to nemoc vzácná a neprobádaná že na ní nejsou léky. Dostávám proto hormony a kortikoidy. Možná to souvisí i s váhou a únavou.

 • nedaři se mi zhubnout Věra 04.10.2010 15:35:03

  Mam sníženou činnost štitné žlazy.Beru LETROX 75 zatím bez efektu.Mám upornou zácpu ,nespavost a přibírám.Než jsem začala užívat LETROX držela jsem váhu celkem bez problému.

 • Tloustnutí Romana 20.01.2009 14:38:24

  Já jsem měla nebo vlastně mám poruchu štítné žlázy. Trpím sníženou funkcí a beru každý den hormony.Přišla jsem na to tak, že jsem dost tloustla :-( Teď když beru hormony je to v pořádku a já jsem opět na své váze.

  • Re: Tloustnutí eva 09.03.2009 09:48:56

   ja mam ten stejny problem akorat co beru hormony již 8 let tak mam velky problem zhubnout,takže nevím jak to dělate?jím malo a pravidelně a sladke vubec.Jsem z toho neštastna

   • Re: Re: Tloustnutí Dana 29.06.2010 12:23:00

    Jestliže se Vám nedaří hubnout a přitom dodržujete pravidelnou stravu, tak je problém s pomalým metabolismem, začněte pravidelně cvičit, aby jste jej nastartovala...:D

 • nespavost při léčbě Pavlína 08.03.2009 10:14:20

  Dcera se již 3 měsíce léčí na sníženou funkci štítné žlázy.Nyní má už stanovenou dávku hormonů a stabilizovaný stav. Přesto má problémy s nespavostí, v noci nespí i 2–3hodiny.Užívá bylinné prepáráty na spaní, ale nic nepomáha.Nemáte nějaký typ? dceři je 10let. Pavlína

 • snížená štítné žlázy Jana 04.03.2009 19:09:28

  Asi před tydnem mi diagnostikovali sníženou fci,ma m strach že začnu přibirat na váze,zatím se mi to na tele neprojevilo,zhruba za mesíc začnu brát nejaké léky.Pokud mi muzete poslat nejake informace co a jak,jak se zivot.stylem,nejake rady,za vse predem dekuji,,,,papa Jan­ča

 • opak hana 21.01.2009 08:49:02

  Tak já jsem teda měla opačný problém. Trpím na zvýšenou funkci a naopak se mi pořádně nedaří přibrat.

 • vysoká váha Petra 20.01.2009 15:33:06

  S tím bohužel souhlasím, taky jsem rychle nebrala :(


Poruchy štítné žlázy patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Poruchy štítné žlázy

 • 28.02.2018 06:02 Poruchy štítné žlázy

  Bez vyřešení skutečných příčin poruch štítné žlázy nepřináší aplikace kortikoidů nebo…

 • simona 31.10.2017 13:10 Poruchy štítné žlázy

  dobry den ma porucha štítné žlázy vliv na sexuani zivot? posledni dobou nemám vůbec chu tna sex…

 • Jitka 16.06.2017 11:06 Poruchy štítné žlázy

  Za poslední rok jsem zhubla 14 kg. Jsem unavená, potím se obzvlášť v noci. Mám slabé nohy. Lékař…

 • Jana 22.04.2017 12:04 Poruchy štítné žlázy

  Dobrý den, před rokem mě lékaři přišli na sníženou činnost ŠŽ. Léky mě nedali a po dobu 3 měsíců…

 • uzdrav 12.03.2017 16:03 Poruchy štítné žlázy

  Dobrý deň, vaša hmotnosť môže byť i z dôvodu hyperfunkcie štítnej žľazy. Aj keď udávate hypofunk…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku